Technologie pre ludi

 



Kancelárie budúcnosti
Mať v práci pohodlnú stoličku a velikánsky stôl s fotkami rodinných príslušníkov je podľa vedcov zastaraný model, ktorý sa čo nevidieť radikálne zmení. Vyhliadky expertov hovorí o tom, že kancelárie vo fyzickom zmysle slova stratia v budúcnosti svoje opodstatnenie a ústredie firiem sa v čoraz väčšom množstve bude presúvať do kybernetického priestoru.

Kým sa tak stane, v kancelárskych budovách by sa mali stať v rámci šetriacich opatrení samozrejmosťou špeciálne senzory, ktoré podľa denného svetla a momentálnej okupácie budovy presne vypočítajú množstvo potrebnej energie.

Bývanie budúcnosti
V súvislosti s urbanizáciou a populačnou explóziou sa už dlhšiu dobu hovorí o potrebe stavať do výšky a šetriť priestor. Možno ste už počuli o plánoch na „umelé mestá“, ktoré sa nebudú rozkladať horizontálne, ale vertikálne. Bližšia budúcnosť zatiaľ praje odvážnym víziám mrakodrapov. Avizovaná dubajská stavba Nakheel Tower by mala svojou výškou presiahnuť celý kilometer!

Móda budúcnosti
Ako to vyzerá, keď sa spojí veda s módou? Štýlovo! V budúcnosti by mali byť bežné funkčné odevy ako napríklad fitnes oblečenie so zabudovaným multifunkčným prístrojom, ktorý bude monitorovať váš zdravotný stav a aktuálnu kondíciu. Takisto sa pripravte na vyzváňajúce tričká, nakoľko vedci vyvíjajú technológiu, ktorá by umožňovala zabudovanie mobilného telefónu priamo do oblečenia.

Použitie špeciálnych termochromických látok umožní zákazníkovi meniť farbu oblečenia jediným dotykom prsta a bežným by sa malo stať tiež automatické regulovanie veľkosti i tvaru odevu priamo počas jeho nosenia. Keď si potrpíte na svojský imidž, vedzte, že už dnes môžete módou doslova zažiariť. Dizajnér Hussein Chalayan experimentuje s odevmi, ktoré vysielajú svetelné lúče

 

Doprava budúcnosti
Vedeli ste o tom, že prototyp lietajúceho auta uzrel svetlo sveta už v päťdesiatych rokoch minulého storočia? Dnes je vízia lietajúcich áut realitou. Už o dva roky si za pol milióna britských libier môžete kúpiť „Autovolantor" vyrobený podľa modelu Ferrari 599 GTB - špičkové autíčko s jednou nezanedbateľnou prednosťou. Keď vás naštvú ranné zápchy, jednoducho pridáte plyn a preletíte kolónou áut vzduchom. Maximálna rýchlosť na ceste by mala dosiahnuť 160 kilometrov za hodinu. Vo vzdchu sa môžete odviazať ešte viac a pridať na 240 kilometrov za hodinu.

 

 

 

3D televízia
Pre dnešnú konzumnú spoločnosť bude táto technológia patriť medzi jednotku na trhu. Znamená to asi toľko, že filmy ktoré sa dajú pozerať len v 3D kinách so špeciálnymi okuliarmi, budete môcť pozerať už aj doma. Na budúci rok napríklad britská spoločnosť Sky oznámila, že vo Veľkej Británii plánuje spustiť 3D televízny kanál.

Cez 3D kanál sa budú dať sledovať filmy, šport a iná zábava, ku ktorému však bude potrebný HD set-top box a 3D okuliare. So spoločnosťou Sky začali spolupracovať aj firmy Sony, Panasonic a Samsung, ktoré na trh dodajú televízory s označením 3D Ready.

Sony a Panasonic však oznámili, že ich vývojári už pracujú na 3D televízoroch, ku ktorým nebudú potrebné 3D okuliare. Samotné displeje totiž budú 3D, a vyrábať by sa mali už v priebehu budúceho roka. Existujúce digitálne siete by mali byť schopné prenášať 3D content, satelitná televízia by s tým však mohla mať problém.

3D internet
Internet je ešte aj dnes pre niektorých „horúca“ novinka, no tí, ktorí si život bez „netu“ nevedia predstaviť, sa môžu tešiť na trojrozmerný on-line svet. Budete sa v ňom môcť prechádzať uličkami supermarketov, knižníc, či predajní.

3D internet umožní nové spôsoby vzdelávania, lekárskej starostlivosti a prístupu k spotrebiteľovi. Apropo, nákupy oblečenia budú jednoduchšie už aj cez internet. V obchodoch sa síce chystajú skúšobné kabínky, ktoré budú hlasovo ovládané  s dotykovou obrazovkou, a pomôžu tak zákazníkom vybrať rôzne oblečenie a doplnky k tomu, čo už zákazník má, 3D internet však dlho za touto technológiou tiež nebude zaostávať.

A tí, ktorí na internete ešte nevidia nič čo by potrebovali, sa určite naň „zavesia“, pretože v budúcnosti by sa po internete malo surfovať bez použitia rúk, teda iba hlasovými pokynmi. Namiesto veľakrát ťažkých príkazov a textov, sa bude používať iba reč. Tí, ktorí nemôžu čítať a písať budú pomocou hlasového webu, využívať všetko, k čomu doposiaľ nemali prístup.

Čo tak niekomu odpovedať na e-mail len hlasom? Žiadna klávesnica – nadiktujete čo chcete a komu, a e-mail sa dostane tam kde má. Sci-fi? Vôbec nie, onedlho to bude realita.

Inteligentné mobilné telefóny
V priebehu nasledujúcich piatich rokov budú mať všetky druhy mobilov schopnosť kontinuálneho učenia a prispôsobovania sa potrebám a preferenciám užívateľa. Mobilný telefón bude vedieť, kde sa používateľ nachádza, či v práci, škole alebo doma, a automaticky presmeruje jeho hlasovú schránku. Mobilný telefón bude vedieť čo užívateľ uprednostňuje počas práce, počas toho keď je doma alebo pri cestovaní.

Revolúcia v mobiloch však ešte len príde, keď technológie z oblasti prekladania, ktoré sa v nich použijú, každému užívateľovi preložia v reálnom čase akýkoľvek jazyk na svete. Odpadnú tak jazykové bariéry, a ľuďom nebude nič brániť v zahraničí ku konverzácii pri práci alebo na dovolenke. Otázka znie, či sa bude vôbec potrebné učiť cudzie reči.

Tieto tri technológie onedlho skutočne zmenia svet, treba k tomu však aj iné zariadenia bez ktorých sa to nezaobíde. Patria sem napríklad USB 3.0 alebo inak SuperSpeed, ktoré nahradia USB 2.0, ktoré sú na prenos dát desaťkrát pomalšie. Zálohovanie 150 GB bude otázkou 5 minút!

HTML5 bude zase nový štandardný program na tvorbu webstránok, ktorí dizajnérom umožní robiť stránky použiteľné na všetkých prehliadačoch a zariadeniach – ako počítač, notebook, či mobil. Prístup na web bude rýchlejší a prístupnejší.

Budúcnosť je teda o technológiách. Ak všetky inovácie dokáže hociktorý človek bez problémov používať, môže nás čakať lepší a ľahší svet. Či to tak bude, ukáže blízka budúcnosť.

 

To, čo robí kvalitné sci-fi filmy také populárne, je už možné vidieť aj v reálnom svete. Svetovú verejnosť o tom presvedčili už tradične tri japonské vývojové spoločnosti. Človek dokázal pomocou myšlienok ovládať robota. Je to vôbec možné?

Žiadne tlačidlo, len myšlienka!
Tri spoločnosti Honda Research Institute Japan, Medzinárodný výskumný inštitút pokročilých telekomunikácií – ATRI a spoločnosť Shimadzu Corporation vyvinuli novú technológiu medzi mozgom a strojom. Technológia BMI – Brain-Machine interface umožňuje ovládať robota, v tomto prípade robota ASIMO, len pomocou myšlienky. Využíva sa na to elektroencefalografia – EEG, a takzvaná blízka infračervená spektroskopia – NIRS. Ako to vlastne funguje?

Človek, ktorý chce ovládať robota len myšlienkami si musí na takýto úkon pripraviť celý prístroj, ktorý je zatiaľ taký veľký ako predpotopné počítače. Podľa vedcov podieľajúcich sa na tejto technológií sú na to potrebné dve až tri hodiny.  Potom to však stojí za to, je to skutočne ako zo sci-fi!

Na hlavu človeka sa najprv umiestnia senzory EEG a NIRS, a potom si doslova „nahrá“ svoje myšlienky na pohybovanie štyroch častí tela – pravej a ľavej ruky, nohy a jazyka. Používateľ si predstaví pohybovanie týchto častí tela v úplnej nehybnosti. Prístroj zmeria zmeny v mozgových vlnách a cerebrálnom krvnom toku, ktoré sa spúšťajú mozgovou aktivitou. Na podobnom princípe pracuje aj detektor lži. Pri vzniku ľudskej myšlienky sa v mozgu vytvorí slabý elektrický prúd a mení sa aj prietok krvi v hlave.

Potom môže človek, ktorý si takto pripravil „svoj“ prístroj v reálnom čase pohybovať robotom len svojimi myšlienkami. Podľa toho aké pohybové príkazy si človek predstaví – napríklad zdvihnutie ruky, či nohy, to robot urobí. Nie sú k tomu potrebné nijaké tlačidlá ani fyzické úkony – len obyčajná myšlienka. Počas testov sa dosiahol najvyšší stupeň presnosti na svete až 91 percent!

Aká nás čaká budúcnosť?
Naozaj ako zo sci-fi filmov. Viete si predstaviť počítač ovládaný bez klávesnice a myši? Žiadne káble, tlačidlá len obyčajná myšlienka. Ľudia sa už teraz môžu tešiť na ľahšie ovládanie strojov, prístrojov a zariadení. Signály sa zo senzorov dajú preniesť aj bezdrôtovo. Stačí špeciálna helma, ktorú si človek nasadí na hlavu, a v blízkej budúcnosti môžete ovládať väčšinu prístrojov.

A čo ľudia s protézami, či inými pomôckami bez ktorých by sa nehýbali – ako napríklad invalidné vozíčky? Bude stačiť myšlienka a človek bude mobilný. Žiadna fyzická námaha, stačí jasná myseľ. Vývoj je síce len v začiatkoch, ale pred desaťročiami sa tak propagoval „počítač“, ktorý je dnes už neoddeliteľnou súčasťou nášho života.

Ak sa táto technológia bude používať všade tam, kde pomôže ľuďom, bude to ozajstná technická revolúcia. Pozor by si však vedci a politici mali dávať hlavne na to, aby sa táto nová technológia nezneužila vo vojnách a superzbraniach. Potom by totiž mohla nastať skutočná vojna svetov, a tak dlho očakávaný armagedon.